Windows Server 2016 Kurulumu

Windows Server 2016 Kurulumu

Bu makalemizde Windows Server ailesinin en yeni sürümü olan Server 2016 kurulumunu anlatacağım.Server 2016 yaklaşık 5 Gb’ın biraz üzerinde bir kurulum dosyasına sahip.

Kurulum için 1 Cpu – 4 Gb Ram ve 60 Gb HDD özeliklerinde sanal makine kullanacağım.

Öncelikle sanal makine özelliklerini yapılandırıp daha sonra Server 2016 kurulum dosyası yolunu gösteriyorum.

Kurulum işlemi başladı,Kurulum Dili,Bölge,Saat dilimi,Klavye dili ayarlarını yapacağımız menü geliyor.İlgili ayarları düzenleyerek “Next” ile devam ediyorum.

Gelen ekranda “Install Now” seçerek kurulumu devam ettiriyorum.

Server 2016 versiyon seçimi yapacağımız menü geliyor,ben burada işletim sistemini arayüz (GUI) ile gelmesini istiyorum ve “Windows Server 2016 Standart (Desktop Experience)” seçerek devam ediyorum.

Ayrıca arayüz olmadan minimum konfigürasyon ile kurulum istiyor iseniz “Windows Server 2016 Standart” seçebilirsiniz.Yine aynı menüden Datacenter kurulumunuda aynı özellikler ile yapabilirsiniz.

Lisans Antlaşmasına ait bilgilerin görüntülendiği menü “I accept Licence Terms” seçerek Next ile devam ediyoruz.

Şuan temiz kurulum yaptığımız için “Custom:Install Windows only(advanced)” yaparak devam edeceğim.Burada inplace upgrade için “Upgrade:Install and Keep files,settings and applications” seçeneğini seçmeniz gerekiyor.Kısaca uygun işletim sistemi platformlarında ve desteklenen servisler için temiz kurulum yapmadan inplace upgrade yapabilirsiniz.Fakat Domain Controller gibi kritik roller için bu kesinlikle önerilmez.

Disk tanımlama ve biçimlendirme menüsü kurulum C diskine 60 Gb olarak yapacağım,herhangi bir değişiklik yapmadan Next ile devam ediyorum.Siz burada boyutu fazla olan disklerinizi bölebilir ve farklı atamalar yapabilirsiniz.

Kurulum için dosyaların kopyalanması ve sistemin kurulması işlemlerinin yapıldığı menü.

Kurulum işlemi bitti ve sunucu yeniden başlatılıyor.

Sunucu başlatılmadan önce sunucu düzenleniyor.

Administrator hesabı için şifre belirleyeceğimiz ekran geliyor.Güvenliğiniz için mutlaka karmaşık ve kompleks şifre formatı kullanmanızda fayda var.

Açılış ekranı geldi,bir önceki adımda “Administrator” hesabı için oluşturduğumuz şifreyi yazarak login oluyoruz.

Karşınızda Server 2016 arayüzü,yeni özelliklerle ile birlikte Server 2012 ile önceden kullanmaya alışık olduğumuz arayüze sahip.