DNS&DHCP‎ > ‎

Windows Server 2012r2 DHCP Cluster (Failover Cluster)

Windows Server 2012r2  DHCP Cluster (Failover Cluster)

 

DHCP Cluster yapısını 2 adet Windows Server 2012 r2 işletim sistemi yüklü sunucu üzerinde gerçekleştireceğiz.

 

 

Mevcut olarak DHCP servisi hizmeti veren sunucumuz üzerinden DHCP konsolunu açıyoruz,Cluster olarak çalıştırmak istediğimiz scope üzerine sağ tıklayarak açılan menüden Configure Failover seçeneğini seçiyoruz.

 

Özet bilgilendirme ekranı görüntülenir,scope’u başta seçtiğimiz için scope umuz otomatik olarak geldi,Next ile devam ediyoruz.

 

Bu ekranda cluster olarak tanımlanacak 2. Sunucuyu ekleyeceğiz.Browse ile sunucuyu seçiyoruz.(Seçeceğimiz sunucumuz üzerinde Server 2012 r2 ve DHCP rolü yüklü olan diğer sunucudur)

Partner Server; Browse ile seçtiğimiz cluster’ın partner sunucusunu görüntülüyoruz.Next ile devam ediyoruz.

 

Relationship Name: Clusterınıza vereceğiniz ismi tanımlıyorsunuz.

Maximum Client Lead Time: Partnet Down State’de olan sunucunun geri gelmesi için beklenecek süreyi ifade eder.Ayarladığımız süre boyunca sunucu tekrar hizmet verir hale gelmezse cluster’ın diğer node’u hizmet verir duruma gelir.

State Switchover Interval: DHCP sunuculardan birinin hizmet veremeyecek duruma gelmesi halinde,ayakta olan DHCP sunucusunun partnerinin hizmet dışı olduğunu anlayarak Partner Down State durumuna girmesi için tanımlanan süredir.

Mode: IP isteklerine 2 DHCP sunucusunun birden yük dengeleme yaparak cevap vermesidir.Sunucular arasındaki yük dengleme ayarı burda yapılır.

Enable Message Authentication: DHCP sunucular arasındaki iletişimin güvenliğini sağlandığı ayardır.Bu kısımda Shared Secret kımına şifre tanımlayarak şifreli iletişim sağlanır.

Ayarları yaptıktan sonra Next ile devam edelim.

Buraya kadar yaptığımız konfigürasyon ayarlarını görüntülediğimiz ekran.Finish ile konfigürasyonu başlatıyoruz.
Konfigürasyon işlemi başarılı bir şekilde tamamlandı.Close ile sonlandırıyoruz.
2.Sunucumuzda DHCP konsolunu açıp ilgili scope’un başarılı bir şekilde oluştuğunu görüyoruz.Diğer scopelar içinde aynı işlemleri yaparak tüm scopelarımızı Failover Cluster olarak çalıştırabiliriz.

Comments