DNS&DHCP‎ > ‎

DNS Scavenging

 Dinamik güncelleştirme ile, bilgisayarlar ağda başlatıldığında kaynak kayıtları bölgelere otomatik olarak eklenir. Ancak, bazı durumlarda bilgisayarlar ağdan çıkarıldığında otomatik olarak kaldırılmaz. Örneğin bir bilgisayar başlangıç sırasında kendi ana bilgisayar (A) kaynak kaydını kaydettirir ve daha sonra ağ bağlantısı uygun olmayan şekilde kesilirse, ana bilgisayar (A) kaynak kaydı silinmeyebilir. Ağınızda mobil kullanıcılar ve bilgisayarlar varsa bu durumla sık sık karşılaşabilirsiniz.

 DNS’te eski kaynak kayıtlarının bulunması bazı sorunlara neden olabilir:

  • Bölgelerde çok sayıda eski kaynak kaydı olursa, zaman içinde sunucunun disk alanını doldurarak gereksiz derecede uzun bölge aktarmalarına neden olabilir.
  • Eski kaynak kayıtlarının bulunduğu bölgeleri yükleyen Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) sunucuları, istemci sorgularını yanıtlarken güncel olmayan bilgileri kullanarak ağdaki istemcilerde ad çözünürlüğü sorunlarıyla karşılaşılmasına neden olabilir.
  • Eski kaynak kayıtlarının DNS sunucusunda saklanması performansı ve yanıt verme hızını düşürebilir.
  • Bazı durumlarda, bir bölgede bulunan eski bir kaynak kaydı, DNS etki alanı adının başka bir bilgisayar veya ana bilgisayar aygıtı tarafından kullanılmasını engelleyebilir.

  DNS Scavenging önkoşulları;

-          DNS Scavenging özellikleri hem DNS sunucusunda hem de bölgede etkinleştirilmelidir.Özellik varsayılan olarak varsayılan olarak devre dışı bırakılmıştır.

-          DNS Scavenging kullanılmaları için bölgelere dinamik olarak eklenmeleri veya el ile değiştirilmeleri gerekir.

 

Şimdi DNS sunucu üzerinde Scavenging etkinleştirelim,

Start->Run

dnsmgmt.msc -> yazıp OK seçiyoruz.

Açılan DNS konsolundan DNS sunucu seçip sağ klik “Properties”  seçiyoruz.

Advanced Tabından “Enable automatic scavenging of stale records” seçerek özelliği aktif hale getiriyoruz.

Kaynaklar ; https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc771677.aspx
Comments