Windows Server 2012 r2 Domain (Active Directory) Kurulumu

Windows Server 2012 r2 Domain (Active Directory) Kurulumu

 Öncelikle server 2012 r2 kurulabilmesi için minimum sistem gereksinimleri;

  • CPU Minimum  : 1.4 Ghz 64 bit

  • RAM Minimum  : 512 Mb

  • Disk Minimum   : 32 Gb

Bu değerlerin minimum donanımsal gereklilik oldukları unutulmamalıdır.

Öncelikle kurulum yaptığınız Server 2012 r2 işletim sistemi yüklü sunucuya açık ve anlaşılır bir isim vermeniz gerekmektedir.(Ör:sunucu,server vb).Bu işlemden sonra sunucunun yeniden başlatılması gerekir.Sunucunun açılmasından sonra dns için suffix girilerek ileride oluşabilecek sorunlara karşı önlem alınmış olur.

Dns suffix tanımını;bilgisayar ismi düzenlenen alandan More->Primary DNS suffix of this computer bölümünden oluşturabilirsiniz.Bu bölüme domain adını hangi isimle oluşturacaksanız bu ismi yazmanız gerekir.İşlemi tamamlayınca ok diyerek bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekmektedir.

 

Sonraki adım ise ip yapılandırmasıdır,doğru ip yapılandırması active directory için kritik derece önem taşır.Örnekteki ip yapılandırmasını referans alarak gerekli ayarlamayı yapabilirsiniz;

 

 Ip                              : 192.168.6.35   kendi ip aralığınıza göre düzenlemeniz gerekir.

Subnet Mask          : 255.255.255.0 kendi subnetinize göre düzenlemeniz gerekir.

Default Gateway   : 192.168.6.2      kullandığınız modem veya gateway cihazına göre düzenlemeniz gerekir.

DNS                          : 192.168.6.35   sunucu için tanımladığınız ip adresini ayarlamanız gerekir.

Not: Bilgisayarın tarih ve saat ayarlarının düzgün olduğunu mutlaka kontrol edin.

Artık kuruluma başlayabiliriz;

Server Manager açılarak Add Roles and Features seçilir.

 

Gelen ekranda Microsoft tarafından bilgilendirme ve kuruluma geçmeden önce yapılması önerilen işlemler hakkında bilgilendirilirsiniz;Next ile devam edilir.

Şuan üzerinde çalıştığımız sunucuya rol tabanlı kurulum yapacağımız için Role-based or feature-based installation seçeneğini seçip Next ile devam ediyoruz.

Select a server from the server pool seçeneği ile rolü kurmak istediğimiz sunucuyu seçiyoruz,burada mevcut sunucu (SUNUCU1) üzerine kurulum yapacağımız içn Next ile devam ediyoruz.

Active Directory kurulumu yapacağımız için Active Directory Domain Services rolünü seçerek Next ile devam ediyoruz.

Bu role bağlı diğer rollerinde ekleneceğini belirten ekranda Add Features butonuna basarak rol kurulumuna devam ediyoruz.

Features bölümünde yukarıda seçmiş olduğumuz feature lar seçili olarak gelecektir.Next ile devam ediyoruz.

Microsoft tarafından Active Directory Domain Services ile ilgili bilgilendiirme ve tavsiyeleri görüntülüyoruz.Next ile devam ediyoruz.

Ekranda seçtiğimiz servis,özellik ve rollerin kurulumunun yapılacağına dair bilgilendirme görüntüleniyor.İnstall butonunu seçerek kurulumu başlatıyoruz.İsterseniz Restart the destination server automatically if required seçerek,Sunucunun kurulumdan sonra yeniden başlatmasını sağlayabilirsiniz.

Kurulum işleminin yapıldığını gösteren ekran.

Kurulumun başarılı bir şekilde tamamlandığını “Instalation succeeded on SUNUCU ADI” bilgilendirmesinden kontrol ediyoruz.Sunucu yeniden başlatılıyor.Eğer sunucuyu otomatik olarak başlat seçmediyseniz sunucuyu manuel olarak yeniden başlatıyoruz.

Sunucu tekrar açıldıktan sonra server manager menüsünde bir notificaiton ile karşılaşacaksınız,Notificaton ekranını açtıktan sonra domain kurulum işlemlerine başlayabilmemiz için “Promote this server to a domain controller” butonuna basarak ayarları yapmaya başlayabiliriz.

Add a domain controler to an existing domain; Bu seçenek varolan domain’inize yeni bir domain conroller yada additional domain controler ekleyebileceğiniz seçenektir.

Add a new domain to an existing forest;Bu seçenek varolan farklı domainlerinizi forest da  birleştirmek ve varolan forest’ınıza yeni bir domain eklemek için kullanacağınız seçenektir.

Add a new forest;Bu seçenek ortamınıza yeni bir forest domain yapısı oluşturmak için kullanacağınız seçenektir.

Add a new forest seçeneğini işaretleyip root domain name kısmına domain adınızı yazarak devam edebilrsiniz.

Forest functional level ve domain functional level varolan forest in(domain) en alt server versiyonlarını belirtir.Mevcut domain yapınızdaki ihityaca göre seçiminizi yapabilirsiniz.Kurulum ortamımızdaki ilk domain controller olduğu için Global Catalog(GC)deafult olarak seçili gelir.Directory Services Restore Mode(DSRM) password için bir parola belirleyip iligli alana yazmanız gerekiyor,Belirlediğiniz parolayı kesinlikle kaybetmeyin!!Olası bir sorun durumunda restore mod da açmanız gerekirse parolayı burada kullanacaksınız.

Önceki ekranda active directory ile birlikte dns inde kurulması kutucuğu işaretli gelmişti,değişiklik yapmadığımızdan dolayı Next ile devam ediyoruz.

Domain’imiz için kullanılacak netbios isminin gösterildiği alan.Next ile devam ediyoruz.

Log,database SYSvol içeriğinin yolu ile ilgili düzenleme yapabileceğimiz alan.Değişiklik yapmadan Next ile kuruluma devam edebilirsiniz.

Review your selections ile yaptığımız seçimlere ilişkin bilgiler kontrol amacıyla görüntülenir.Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra Next ile devam edebiliriz.

Ön gereksinimler kontrol edilip “All Prerequisite check passed succesfully” mesajını görüntüledikten sonra install ile kurulumu başlatabilirsiniz.

“This server was succesfully configurated as a domain controller” mesajı ile kurulum tamamlanmış olur.Sunucuyu yeniden başlatıyoruz.

Domain karşılama ekranını görüntülüyoruz.Sunucuda oturum açıyoruz.

Server manager konsolu Tools menüsünden ilgili rollerin yüklendiğini kontrol ediyoruz.

Böylelikle server 2012 r2 üzerine domain kurulumu işlemimiz başarılı bir şekilde tamamlanmış oluyor.

 

 

 

 

 


Comments