Domain Controller Standart User uzaktan yeniden başlatma komutu

 Sistem yöneticileri çoğu zaman “Help desk” grubundaki kullanıcıların Domain Controller’larda oturum açmasını tercih etmez.Fakat bazı durumlarda bu gruptaki kullanıcıların DC’leri yeniden başlatma ihtiyaçları olabilir.

Aşağıda anlatılan yöntem ile Domainde standart user düzeyindeki bir kullanıcı hesabnın sunucuyu uzak komut ile yeniden başlatması anlatılacaktır.

Öncelikle “GPO” üzerinde bazı düzenlemeler yapmamız gerekiyor.GPMC açıp,ilgili gpo ,edit komutunu verdikten sonra,

GPO\Computer Configuration\Windows Settings\Security Settings\Local Policies\Security Options ; Shutdown : Allow system to be shut down without having to log on seçerek “enable” olarak ayarlayın.

Daha sonra tekrar aynı Gpo üzerinde,

computer configuration\policy\windows setting\security setting\local policy\user rights assignment ; Shut down the system : Açılan menüye ilgili kullanıcıyı yada grubu ekleyin.

 

İşlemler bitince artık administrator haklarına sahip olmayan standart user'lardan sizin izin verdikleriniz, DC’lerinizi logon olmadan uzak komut ile yeniden başlatabileceklerdir.

Komut satırından “shutdown -r -m \\<DCname> -t 0 (Burada \\DC isminizi kendinize göre tanımlamanı gerekiyor) komutu ile yeniden başlatma işlemi gerçekleştirilebilir.

Comments