ADReplication Status Tool kullanımı

AD Replication tool sistem yöneticileri için  geliştirilmiş en kullanışlı araçlardan bir tanesidir.Bu tool domaindeki dc'lerinizin replikasyon durumlarını kontrol edip,replikasyonlarda sorunlar olması durumunda size bunu raporlayan vede çözüm için ilgili referans çözüm makalesine yönlendiren bir araçtır.

Gelelim kurulum ve kullanımına;

Öncelikle ADReplication Status Tool’u buradaki linkten indrmeniz gerekiyor;

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=30005

Daha sonra kolayca kurulumunu yapabilirsiniz.

Aracı çalıştırdığımız zaman öncelikle gelen arayüz aşağıdaki gibidir.

Gördüğünüz gibi Forest ve Domain bazında çalışabilmektedir.”Refresh Replication Status” butonu ile aracı çalıştırıyorum.

Araç çalıştı ve domain yapımla ile ilgili kontrolleri yaptı (Environment Discovery Status) ve sonuç ekanında bana gerekli bilgileri,replikasyon durumlarını ve sorunları görüntüledi(Replication Status Collection Details).

Replication Status Collection Details tabını kontrol ettiğim zaman bana domain yapımdaki “TESTDC”’im üzerinde sorun bulunduğunu bildirdi.Şimdi sorunları ile ilgili bilgi edinmek için “Replication Status Viewer” tabını kontrol ediyorum.DC üzerinde 1722 ve 1236 nolu hata logları olduğu bilgisine ulaştım.Şimdi geldi sıra bu hataların sebeplerini bulup,sorunu çözmeye.

“Replication Error Guide” tabına geçip,öncelikle 1256 hatası ile ilgili microsoft tarafından yayınlanmış olan çözüm makalesini inceliyorum.Ve sonra 1722 hatası ile iligli microsoft tarafından yayınlanmış olan çözüm makalesini inceliyorum.

Sorunla iligli resmi ms makalelerindeki adımları takip ederek,sorun oluşan DC üzerindeki problemleri giderdikten sonra artık replikasyon ile ilgili bir sorunum kalmamış olacak.

Comments