AD Directory Service Tasarımı

Active Directory mantıksal yapısını tasarlama

Windows Server 2008 Active Directory Etki Alanı Hizmetleri'ni (AD DS) dağıtmadan önce, ortamınıza yönelik AD DS mantıksal yapısını planlamanız ve tasarlamanız gerekir. AD DS mantıksal yapısı dizin nesnelerinizin düzenlenme şeklini belirler ve ağ hesaplarınızı ve paylaşılan kaynaklarınızı yönetmek için etkin bir yöntem sağlar. AD DS mantıksal yapınızı tasarlarken kuruluşunuzun ağ altyapısının önemli bir bölümünü tanımlarsınız.

AD DS mantıksal yapısını tasarlamak için kuruluşunuza gereken orman sayısını belirleyin ve sonra etki alanlarına, Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) altyapısına ve kuruluş birimlerine (OU) yönelik tasarımlar oluşturun. Aşağıdaki şekil mantıksal yapı tasarlama işlemini gösterir.

Site topolojisini tasarlama

AD DS altyapınızın mantıksal yapısını tasarladıktan sonra, ağınızın site topolojisini tasarlamanız gerekir. Site topolojisi fiziksel ağın mantıksal gösterimidir. AD DS sitelerinin konumu, her bir sitede bulunan AD DS etki alanı denetleyicileri ve siteler arasında AD DS çoğaltmasını destekleyen site bağlantıları ve site bağlantı köprüleri ile ilgili bilgileri içerir. Aşağıdaki şekil site topolojisi tasarlama işlemini gösterir.

Etki alanı denetleyicisi kapasitesini planlama

Etkin bir AD DS performansı sağlamak amacıyla her bir site için uygun etki alanı denetleyicisi sayısını belirlemeniz ve bu denetleyicilerin Windows Server 2008 donanım gereksinimlerini karşıladığını doğrulamanız gerekir. Etki alanı denetleyicilerinizin kapasitesini dikkatli bir şekilde planlamak, aksi takdirde etki alanı denetleyicisi performansının ve uygulama yanıt süresinin düşük nitelikle olmasına yol açabilecek donanım gereksinimlerine gereken önemi vermenizi sağlar. Aşağıdaki şekil etki alanı denetleyicisi kapasite planlama işlemini gösterir.

Kaynak ; https://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc754200(v=ws.10).aspx

Ayrıca detaylı tasarım için Microsoft tarafından yayınlanmış olan “ActiveDirectoryDesignGuide” dökümanına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz;

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=8133

 

Comments